Merhaba Ziyaretçi

RAM nedir ?

• 0 Yanıt
  • 18 Gösterim
*

Çevrimdışı my

• *
  • 4
  • +1/-0
    • Profili Görüntüle
RAM nedir ?
« : Mart 20, 2018, 21:23:06 »
RAM (Rehberlik Araştırma Merkezi), temel olarak yönlendirme amacıyla çalışır.
Aile çocuğunda bir eksiklik(dil gelişiminde gerilik, dikkat dağınıklığı, aşırı hareketlilik vs gibi) fark ederse doğrudan RAM’a ya da hastaneye başvurabilir. RAM’a başvurulduysa gerekli testler uygulanır ve özel eğitime ihtiyaç olduğu düşünülürse hastaneye yönlendirilir.

Çocuk okul çağında ise ve sınıf öğretmeni çocukta bir eksiklik fark ederse(dil gelişiminde gerilik, derslerde başarısızlık, dikkat dağınıklığı, aşırı hareketlilik vs gibi) okul rehber öğretmenine bildirir. Rehber öğretmen gerekli görürse aileyi bilgilendirir ve “Öğretmen Gözlem Formu” doldurup RAM’a gönderir. RAM’da rehberlik-arastirma-merkez-RAM  RAM (Rehberlik Araştırma Merkezi) Ne Yapar ? rehberlik arastirma merkez RAM1gerekli testler uygulanır ve özel eğitime ihtiyaç olduğu düşünülürse hastaneye yönlendirilir.

RAM, bedensel engelli bireyler için “Performans Belirleme Formu” ister. Bu form hastanede bir fizik tedavi uzmanı ya da bir özel eğitim kurumu fizyoterapisti tarafından doldurulur. Formun değerlendirmesine göre gerekli görülürse RAM raporu çıkarılır.

RAM raporu belirli süreli ya da süresiz olarak düzenlenebilir. Özel eğitim desteği alınabilmesi için, alınan hastane raporundaki tanıya göre RAM yönlendirme yapabilir.

Ayrıca RAM, çocuğun özel alt sınıf, kaynaştırma sınıfı, mesleki eğitime(iş okulları, halk eğitim merkezleri) yönlendirilip yönlendirilmeyeceği ile de ilgilenir.

*Aile, istemediği bir durum söz konusu ise 60 gün içerisinde dilekçe ile başvurup raporda değişiklik yapılması talebinde bulunabilir.

Share on Facebook  RAM (Rehberlik Araştırma Merkezi) Ne Yapar ? facebook